Искането на Международния наказателен съд (МНС) за заповед за арест срещу израелския премиер Бенямин Нетаняху спаси правителството му на фона на противоречията около операцията в Ивицата Газа, съобщава Politico.
Точно когато изглеждаше, че дните на власт на Бенямин Нетаняху може би най-накрая са преброени, Международният наказателен съд предприе стъпки, за да го спаси.
Крехкият военен кабинет на израелския министър-председател беше на ръба на колапса този уикенд, след като пенсионираният генерал Бени Ганц – винаги израелският политик, който най-вероятно ще иска време за дългата и бурна политическа кариера на Биби – заплаши да напусне правителството, ако Нетаняху не представи следвоенен модел за това как ще бъде управлявана Газа.
Ултиматумът засили политическия натиск върху измъчения израелски лидер, като Ганц предупреди, че ще оттегли подкрепата си, освен ако исканията му не бъдат изпълнени. „Изборът е във вашите ръце“, каза Ганц на Нетаняху в телевизионно изявление в събота.
Днес бунтът на пенсионирания генерал изглежда е на заден план благодарение на съобщението в понеделник от главния прокурор на Международния наказателен съд Карим Хан, че той иска заповеди за арест на Нетаняху и министъра на отбраната на Израел Йоав Галант, заедно с трима лидери на Хамас, включително Яхя Синвар, лидер на ислямистката групировка в Газа.
Ако Хан и неговата група от шестима експерти – петима от които британци, любопитно – се надяваха, че като обвинят и двете страни във военни престъпления и престъпления срещу човечеството, те биха могли да предизвикат пауза в битките и да убедят Израел да преосмисли военната си кампания, те ще са били разочарован.
Броени минути след излизането на новините израелският опозиционен лидер Яир Лапид, сред най-големите политически противници на Нетаняху, осъди Хан и отхвърли съобщението му като „катастрофа“. Лапид каза на своята парламентарна фракция, центристката партия Йеш Атид, че се надява Конгресът на САЩ да осъди инициативата на Хан.
Лапид от седмици призовава Нетаняху да се съгласи на нови избори. Сега изглежда още по-малко вероятно това да се случи.
„Заповедите за арести на МНС са пълен морален провал“, пише Лапид на X. „Не можем да приемем възмутителното сравнение между Нетаняху и Синвар, между лидерите на Израел и лидерите на Хамас.“
Самият Ганц бързо последва примера. „Правенето на паралели между лидерите на една демократична страна, решена да се защитава от презрения терор, с лидерите на една кръвожадна терористична организация (Хамас) е дълбоко изкривяване на справедливостта и явен морален фалит“, каза той.
Израел води война в Газа, откакто бойци на Хамас убиха около 1200 израелци и взеха други 250 заложници на 7 октомври миналата година. Израелските удари в контролирания от Палестина регион са убили най-малко 35 000 души, според данни на управляваното от Хамас здравно министерство в Газа, което не предоставя отделни данни за жертвите за бойци и цивилни.
Броят на загиналите предизвика международно безпокойство, като Южна Африка обвини Израел в извършване на геноцид по дело, гледано от Международния съд, също базиран в Хага.
Надав Щраухлер, бивш стратег на кампанията на Нетаняху, каза пред POLITICO, че изявлението на Хан само ще помогне на бившия му шеф, като принуди опозиционните политици и критиците да се обединят в негова защита. Повечето израелци ще гледат на Хан като на цел Израел, а не само на Нетаняху, предупреди той. „Хората не виждат това като нещо, което е само срещу Нетаняху – то е срещу държавата и нейната защита“, каза той.
Щраухлер прогнозира, че реакцията на израелската общественост на изявлението на Хан ще отразява реакцията й на усилията на американския президент Джо Байдън и други американски демократи като Чък Шумър, лидер на мнозинството в Сената, да склонят ръководството на Израел да се ангажира с решение за две държави за палестинците, пише още изданието.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш